PSİKOTEKNİK RAPORU

PSİKOTEKNİK RAPORU (Yeterlilik Belgesi)

NEDİR - NE İŞE YARAR :
Mesleği Araç Sürücülüğü olan Herkezin Bu mesleği sürdürdükleri süre boyunca mesleki yeterliliklerinin uygun olup olmadığının Anlaşılması Amacıyla Yapılan ve En az Bir saat süren Bir dizi test ve Uygulamadır.

adana psikoteknik raporu - nedir- ne işe yarar

Ülkemizde Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nin sürücülerde aranacak şartları düzenleyen bölümünde Madde 60/e gereği "Sürücülerin yolcu ve eşya taşımacılığına ait taşıtlarda çalışabilmesi için", "bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları" gerekmektedir.

Karayolu Taşıma Kanunu 36/d madde uyarınca cezai işlemler başlamıştır. Cezalı duruma düşmemek için psikoteknik raporunuzu almada gecikmeyiniz. Psikoteknik raporu alabilmek için 1 adet resim, kimlik ve ehliyet fotokopisi ile birlikte Bu Raporu veren Merkezlerde (Eğitim Kurumumuz Bu raporu verebilme yetkisine sahip değildir) Ortalama Bir saat Süren teste girmeniz yeterli olacaktır.

Psikoteknik Raporu alacak olan sürücüler Psikoteknik Rapor verme Ruhsatına sahip Kurumlarda psikologlar tarafından yapılacak olan değerlendirmede incelenecek sürücü özellikleri Psikoteknik değerlendirmede sürücü özelliklerinden belirtilen yetenekler bu amaçla geliştirilmiş bilgisayar destekli testler aracılığı ile ölçülürerek kişiye rapor düzenlenir.

PSİKOTEKNİK BELGESİ NASIL ALIRIM?

1 - Psikoteknik rapor için uygun güne randevu alınır.
2 - Psikoteknik test simülatöründe 1 saat süren test uygulanır.
3 - Test sonuçları 1 hafta içinde rapor ve kart olarak teslim edilir.

  • 5.0